Ile się czeka na kredyt gotówkowy?

6 kwietnia 2023

Kredyt gotówkowy to rozwiązanie, z którego często korzystają osoby potrzebujące dodatkowych środków na dowolny cel. Dzieje się tak dlatego, że mogą otrzymać je prosto na swój rachunek bez długiego oczekiwania na rozpatrzenie wniosku przez bank. 

Czasy, kiedy na decyzję o przyznaniu kredytu gotówkowego (lub odrzuceniu wniosku) trzeba było czekać nawet parę tygodni, dawno już minęły. Teraz 1-2 dni robocze, a wszelkie formalności da się bez problemu załatwić online. To bezcenne – zwłaszcza, gdy liczy się czas. 

Jak złożyć wniosek o kredyt gotówkowy? 

O kredyt gotówkowy można wnioskować na cztery sposoby: 

  • Bezpośrednio w oddziale banku, gdzie trzeba wypełnić wszystkie dokumenty w formie papierowej i osobiście je podpisać. 
  • Telefonicznie, kiedy wszelkie informacje niezbędne do ubiegania się o kredyt gotówkowy podaje się pracownikowi oddziału, który wypełnia wniosek w imieniu klienta. 
  • Przez internet, czyli samodzielnie wypełniając wniosek kredytowy dostępny po zalogowaniu się do bankowości internetowej.  
  • Wysyłając wniosek za pośrednictwem poczty, choć to chyba najmniej wygodny sposób. 

Złożenie wniosku o kredyt gotówkowy przez internet, to zdecydowanie najwygodniejsza opcja, ale większość banków oferuje ją wyłącznie klientom posiadającym u nich rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Osoba niebędąca klientem może oczywiście w każdej chwili wyrazić chęć złożenia wniosku o kredyt gotówkowy online. Wystarczy wejść na stronę internetową danego banku, zostawić swoje dane kontaktowe (imię i nazwisko oraz numer telefonu) i poczekać na kontakt ze strony konsultanta, który przedstawi ofertę. 

Jakie czynniki mają wpływ na czas oczekiwania decyzji kredytowej? 

Czas potrzebny bankowi na wydanie decyzji kredytowej może różnić się w zależności od okoliczności takich jak: 

  • Wybrany sposób złożenia wniosku (zawnioskowanie o kredyt gotówkowy online przyspiesza ocenę zdolności kredytowej; decyzja wydawana jest również dość szybko w sytuacji, gdy klient akceptuje warunki specjalnie przygotowanej dla niego oferty, dostępnej zazwyczaj „od ręki” z poziomu bankowości internetowej; najdłużej trwa z kolei oczekiwanie na rozpatrzenie wniosku złożonego w placówce bankowej).  
  • Czas złożenia wniosku (decyzje kredytowe wydawane są zazwyczaj od poniedziałku do piątku w godzinach pracy banku, zatem jeśli wniosek zostanie złożony w weekend lub późno wieczorem, na jego rozpatrzenie prawdopodobnie będzie trzeba poczekać nieco dłużej). 
  • Wysokość wnioskowanej kwoty (im wyższa kwota kredytu, tym więcej formalności do spełnienia i dokładniejsza, a co za tym idzie, dłużej trwająca, ocena zdolności kredytowej potencjalnego klienta). 

Ile trzeba czekać na decyzję o przyznaniu kredytu gotówkowego? 

To, ile czeka się na decyzję banku dotyczącą kredytu gotówkowego, zależy przede wszystkim od sposobu, w jaki się o niego wnioskuje, a także od kwoty, jaką chce się pożyczyć. Posiadacze konta w banku, w którym wniosek kredytowy został złożony przez internet w godzinach umożliwiających jego rozpatrzenie, mogą liczyć na błyskawiczną decyzję (wydawaną nawet w ciągu kilkunastu minut lub jeszcze tego samego dnia). W pozostałych przypadkach czas oczekiwania to najczęściej 1-2 dni robocze. 

Jak długo trzeba czekać na kredyt gotówkowy przez internet? 

Zawnioskowanie o kredyt gotówkowy online to bez dwóch zdań najszybszy sposób na otrzymanie potrzebnego zastrzyku gotówki. Osoby będące klientami banku, od którego chcą pożyczyć środki, zostaną poddane przyspieszonej weryfikacji i ocenie zdolności kredytowej. Bank ma w końcu dostęp historii ich konta osobistego, wysokości limitu w rachunku bieżącym czy zadłużenia na wydanej karcie kredytowej i jest w stanie niemal od razu ocenić zdolność do terminowej spłaty zadłużenia. 

Ile trzeba czekać na wypłatę pieniędzy po wydaniu decyzji przez bank? 

Jeżeli decyzja o przyznaniu finansowania jest pozytywna, środki zostają wypłacone w ciągu 1-2 dni roboczych. Jeśli klient posiada konto w banku pełniącym rolę kredytodawcy, przelew zostanie na nim zaksięgowany tuż po zleceniu wypłaty środków. W sytuacji, gdy kwota przyznana w ramach kredytu gotówkowego ma trafić na rachunek w innym banku, wiele zależy natomiast od godzin międzybankowych sesji przychodzących. W systemie rozliczeń międzybankowych Elixir przelewy są realizowane w dni robocze trzy razy dziennie: między 10:30 a 11:00, między 14:30 a 15:00 i między 17:00 a 17:30.  

Czy można przyspieszyć wydanie decyzji kredytowej? 

Najlepszym sposobem na przyspieszenie wydania decyzji kredytowej jest skorzystanie z oferty przygotowanej przez bank, w którym posiada się konto (najlepiej, gdy na taki rachunek wpływa wynagrodzenie i opłaca się z niego bieżące rachunki i codzienne wydatki). Umożliwi to automatyczną weryfikację i szybsze rozpatrzenie wniosku.  

Banki często proponują również swoim klientom indywidualnie przygotowane oferty kredytu gotówkowego (najczęściej z określonym górnym limitem kwoty, o jaką mogą się oni ubiegać bez nadmiaru formalności). Takie propozycje generowane są w oparciu o aktywność na rachunku, sposób korzystania z dodatkowych produktów bankowych, takich jak limit odnawialny czy karta kredytowa i stosunek wpływów do wydatków, mają zatem charakter poglądowy. Można jednak potraktować je jako wskazówkę co do tego, ile bank będzie skłonny pożyczyć.  

Podczas wypełniania wniosku warto również sprawdzić, czy wszystkie podane w nim informacje są poprawne i czy jest on kompletny (np. zawiera niezbędne załączniki, a wszystkie wymagane pola zostały wypełnione). Błędy podczas wypełniania formularzy i braki dotyczące wymaganych dodatkowych dokumentów mogą być przyczyną odrzucenia wniosku nawet przy wystarczającej zdolności kredytowej lub co najmniej wydłużenia całej procedury.