Kredyt dla emeryta

6 kwietnia 2023

Emeryci stanowią coraz liczniejszą grupę społeczną w Polsce. Ich dochód często nie jest wysoki, jednak ma stały charakter. To powoduje, że seniorzy mogą z powodzeniem korzystać z kredytów i pożyczek gotówkowych. Jakie propozycje dla emerytów przygotowały banki? Sprawdzamy! 

Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za 2022 rok, emeryturę pobierało miesięcznie ok. 6 milionów osób, co stanowi ponad 16% ludności naszego kraju. Przeciętna wysokość emerytury to ok. 2 760 zł brutto. Stałe dochody w tej wysokości pozwalają na zaciągnięcie kredytu w większości polskich banków. Sprawdźmy, na jakich zasadach emeryci mogą skorzystać z oferty banków. 

Czy emeryt może dostać kredyt?  

Tak, emeryci to jedna z wielu grup społecznych korzystających z kredytów. Popularnością cieszą się zwłaszcza te gotówkowe, na stosunkowo niewielkie kwoty. Z reguły są one przeznaczane na remonty czy wsparcie dla najbliższych. Obecnie, ze względu na wysoką inflację, duża część kredytów jest zaciągana z myślą o bieżących wydatkach: zakupie leków, produktów spożywczych czy opłaceniu rachunków za energię.  

Poruszając temat kredytów dla emerytów warto rozróżnić kredyt gotówkowy od hipotecznego. Ten drugi to zobowiązanie wieloletnie, często zaciągane na okres 20 a nawet 35 lat, przeznaczone głównie na zakup nieruchomości. Z oczywistych przyczyn zaciągnięcie kredytu hipotecznego będzie dla emeryta bardzo trudne albo wręcz niemożliwe. Z kolei skorzystanie z kredytu gotówkowego nie powinno stanowić większego problemu. 

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać kredyt dla emeryta?  

Emeryci, którzy chcą uzyskać kredyt, powinni spełniać wszystkie uniwersalne wymagania odnośnie kredytobiorców. Najpopularniejsze z nich to: 

  • pełna zdolność do czynności prawnych, 
  • świadczenie emerytalne w wysokości adekwatnej do wnioskowanej kwoty, 
  • pozytywna ocena zdolności kredytowej, 
  • akceptowalna historia kredytowa.  

W przypadku emerytów istotnym kryterium jest wiek. O ile warunek pełnoletniości spełniają bez problemu, o tyle kłopotliwa może się okazać górny limit wieku. Seniorzy to grupa obarczona wyższym ryzykiem śmierci, dlatego część banków decyduje się na ograniczenie przedziału wiekowego. Najczęściej występujący maksymalny limit to 75 lat, zapewne ze względu na średnią długość życia w Polsce (według danych GUS w 2021 roku wynosiła ona 71,7 lat dla mężczyzn i 79,7 dla kobiet).  

Jeśli bank nie ustanowi żadnego limitu wiekowego, może wymagać od starszego kredytobiorcy wykupienia specjalnego ubezpieczenia. Wypłata z takiej polisy zostanie wykorzystan na poczet spłaty rat kredytowych w przypadku pobytu kredytobiorcy w szpitalu, choroby lub śmierci.  

Na jaką kwotę i okres spłaty kredytu może liczyć emeryt?  

Każdy bank stara się wyróżnić swoją ofertą, jednak już po krótkiej analizie można wskazać ogólne widełki dostępnych kredytów gotówkowych. Emeryci, podobnie jak inni klienci, mogą liczyć na kredyty w przedziale 500 zł – 300 000 zł, które należy spłacić w 3-120 ratach. Jak widać są to bardzo szerokie widełki. Dokładna kwota i warunki jej spłaty będą zależeć głównie od oceny zdolności kredytowej emeryta oraz ewentualnych zabezpieczeń kredytu. 

Czy emeryt jest wiarygodnym kredytobiorcą?  

Emeryci należą do najbardziej wiarygodnych kredytobiorców. Ich dochód nie zawsze należy do najwyższych, ale charakteryzuje się regularnością i stałą wysokością. Ocena wiarygodności kredytowej będzie zależała od kilku czynników. Najważniejsze z nich to: 

  • wysokość wnioskowanej kwoty, 
  • dotychczasowa historia kredytowa, 
  • wysokość emerytury i ewentualnych dodatkowych dochodów, 
  • wiek. 

Pojęcie “emeryci” jest bardzo szerokie. Wśród tej grupy znajdują się zarówno tacy, którzy otrzymują wysokie świadczenia, jak i ponad 300 tys. osób, których emerytura jest niższa niż minimalna, czyli 1200 zł brutto [stan na marzec 2023]. Z drugiej strony, według danych GUS-u, co dziesiąty senior dorabia do emerytury. Powinniśmy też pamiętać o dodatkowych środkach w postaci 13. i 14. emerytury, co również działa na korzyść wiarygodności finansowej emerytów. Dopiero wzięcie pod uwagę tych wszystkich czynników pozwoli na ocenę wydolności finansowej seniora ubiegającego się o pożyczenie pieniędzy. 

Które banki oferują kredyty dla emerytów?  

Według danych Komisji Nadzoru Finansowego w Polsce działa obecnie 30 banków komercyjnych, 535 banków spółdzielczych oraz 37 tzw. oddziałów instytucji kredytowych [stan na marzec 2023]. W ich ofercie emeryci z pewnością znajdą coś dla siebie, nawet jeśli nie będą to usługi specjalnie skierowane do tej grupy wiekowej. Sprawdźmy, jak wygląda oferta kredytów gotówkowych w największych polskich bankach.  

Pożyczka gotówkowa w PKO BP 

Bank PKO BP to jeden z najstarszych banków w Polsce, wiele osób w starszym wieku prowadzi konto właśnie tam. Sam bank nie przygotował specjalnej oferty kredytowej do seniorów, jednak mogą oni korzystać z uniwersalnej pożyczki gotówkowej dla nowych klientów. Plusy tego rozwiązania to 0 zł prowizji i szybka wypłata środków, które mogą być na koncie nawet w jeden dzień. Możemy wnioskować o kwotę do 300 000 zł, którą powinniśmy spłacić w ciągu maks. 24 miesięcy. Wniosek o pożyczkę możemy złożyć online, przez telefon lub w siedzibie banku. 

Kredyt gotówkowy dla emeryta w VeloBanku 

VeloBank (daw. Getin Bank) ma w swojej ofercie kredyt gotówkowy skierowany specjalnie do emerytów. W jego ramach możemy pożyczyć od 1000 zł do nawet 150 000 zł, a płatność rozłożyć na okres od 3 miesięcy do aż 10 lat. Wymagania to minimalny dochód w wysokości 850 zł netto oraz odpowiednia wiarygodność kredytowa. 

Kredyt gotówkowy w Santander Bank 

Santander nie ma w swojej ofercie kredytu kierowanego do emerytów, jednak wśród wymagań stawianych kredytobiorcom nie ma górnego limitu wiekowego. W Santander Bank możemy pożyczyć od 500 zł do nawet 150 000 zł. Spłata zostanie rozłożona na wygodne raty – od 3 do 120 miesięcy. Prowizja wynosi 9,99%, zaś oprocentowanie 14,49% [stan na marzec 2023]. 

Pożyczka w Banku Pocztowym 

Bank Pocztowy oferuje swoim klientom możliwość pożyczenia od 300 zł do 50 000 zł z okresem spłaty do 60 miesięcy. Z tej oferty mogą skorzystać także seniorzy. Kredyt możemy przeznaczyć na dowolny cel, a wniosek złożymy zarówno online, jak i w wybranej siedzibie banku. Do uzyskania kredytu nie potrzebujemy zgody współmałżonka. 

Czy emeryt z komornikiem może zaciągnąć kredyt?  

Każda instytucja finansowa inaczej podchodzi do kwestii wiarygodności finansowej swoich klientów. Postępowanie komornicze niemal zawsze dyskwalifikuje możliwść zaciągnięcia kredytu w banku. W takiej sytuacji wyjściem może być pożyczka oferowana przez firmy pozabankowe, jednak wiąże się to ze znacznie wyższym kosztem i często wymaga dodatkowego zabezpieczenia np. poręczenia osoby trzeciej znajdującej się w dobrej sytuacji finansowej i majątkowej. Warto pamiętać, że zaciąganie kolejnych zobowiązań w takiej sytuacji może jeszcze bardziej skomplikować sytuację życiową emeryta.