Kredyt na samochód używany

6 kwietnia 2023

Kredyt na samochód kojarzy się najczęściej z nowymi autami, kupowanymi wprost z salonu. A co ze starszymi, używanymi pojazdami? Czy możemy sfinansować ich zakup za pomocą kredytu? Jak najbardziej! Sprawdźmy najpopularniejsze oferty kredytów na używane samochody. 

Dostępność aut na rynku wtórnym, ich przebieg i kraj importu mogą się zmieniać, ale jedno jest pewne – ceny idą w górę! Według raportu AAA AUTO pod koniec 2022 roku mediana ceny samochodu używanego w Polsce wynosiła ponad 30 tys. złotych. Nic dziwnego, że wiele osób decyduje się na wzięcie kredytu, który pomoże im w kupnie używanego auta. 

Co to jest kredyt na samochód używany? 

Kredyt na samochód to jeden z przykładów kredytu celowego. Oznacza to, że pozyskane w ten sposób środki możemy przeznaczyć na ściśle określony cel. Jednak, wbrew nazwie, przeznaczenie kredytu samochodowego może być szersze. Z pożyczonych środków możemy kupić nie tylko auto osobowe, ale także:  

 • samochód ciężarowy, 
 • pojazd specjalny, 
 • autobus, 
 • motocykl, 
 • skuter, 
 • przyczepę, 
 • łódź motorową, 
 • inne pojazdy, które zostały dopuszczone przez bank.  

Kto może zaciągnąć kredyt na samochód używany?  

Kredyt na samochód mogą zaciągnąć nie tylko osoby fizyczne, ale także osoby prawne, w tym firmy i indywidualni przedsiębiorcy. Zakupiony w ten sposób pojazd może być wykorzystany także do prowadzonej działalności gospodarczej, np. przewożenia turystów czy transportu towarów. 

Dla banku najważniejsza będzie zdolność kredytowa, niezależnie od tego, czy dysponuje nią osoba fizyczna czy prawna. Aby ją zbadać, bank będzie wymagał od nas złożenia wniosku wraz z pakietem dokumentów, dzięki którym zweryfikuje dochody, wydatki oraz sposób zabezpieczenia kredytu samochodowego, które ustanawiane jest przede wszystkim na kredytowanym pojeździe. 

Czy kredyt na samochód używany wymaga zabezpieczeń?  

Tak, często bank będzie wymagał od nas ustanowienia odpowiedniego zabezpieczenia. Dzięki temu minimalizowane jest ryzyko związane z udzieleniem kredytu. W przypadku kredytu samochodowego zabezpieczenie może przyjąć różne formy. Najczęstsze to: 

 • przewłaszczenie i przewłaszczenie warunkowe – w którym przenosimy na bank część praw do własności samochodu. W momencie spłaty zadłużenia, stajemy się na powrót jedynym właścicielem pojazdu. Jeśli jednak kredyt nie zostanie spłacony, pojazd staje się własnością banku. Przewłaszczenie warunkowe kieruje się odwrotną logiką – dopóki kredyt jest spłacany regularnie, dopóty bank nie jest wpisywany do dowodu rejestracyjnego pojazdu jako współwłaściciel; 
 • zastaw rejestrowy – wymaga spisania umowy zastawniczej oraz wpisu do krajowego rejestru zastawów na rzecz banku. Wiąże się z to koniecznością uiszczenia opłaty w wysokości 200 zł. Jeśli zaprzestaniemy spłaty kredytu, bank będzie mógł zająć auto, na którym jest ustawiony zastaw, a następnie je sprzedać; 
 • cesja z praw polisy AC – oznacza, że jeżeli auto będące przedmiotem zastawu, zostanie zniszczone lub skradzione, środki z polisy AC zostaną wypłacone bankowi i przeznaczone na poczet spłaty kredytu.  

Jakie dokumenty potrzebne są do kredytu na samochód używany?  

Każdy bank nieco inaczej formułuje listę dokumentów, których będziemy potrzebować do złożenia wniosku o kredyt samochodowy. Jednak powinniśmy być przygotowani na okazanie niezbędnego minimum, czyli: 

 • dowodu osobistego, 
 • dokumentów potwierdzających zarobki i zatrudnienie, 
 • dokumentów dotyczących kupowanego pojazdu, przykładowe to umowa kupna-sprzedaży, faktura pro forma oraz ksero dowodu rejestracyjnego pojazdu (jeśli kupujemy go od osoby fizycznej). 

Dodatkowe dokumenty, które powinniśmy przedstawić w banku, zależą od naszego statusu prawnego i zawodowego. Osoby fizyczne będą musiały przedstawić zaświadczenie od pracodawcy, odcinek emerytury lub renty – w zależności od tego, czy osiągają dochody z tytułu umowy o pracę/zlecenia, emerytury czy renty. 

Z kolei osoby prowadzące działalność gospodarczą powinny przygotować ksero wpisu do ewidencji działalności gospodarczej lub odpis z KRS oraz pozyskać zaświadczenie o braku zaległości w ZUS i US. Przydatne mogą się okazać także dokumenty potwierdzające kondycję finansową firmy. W zależności od formy i typu działalności, będzie to np. księga przychodów i rozchodów, deklaracje podatkowe czy pełne księgi rachunkowe. 

Które banki oferują kredyt na samochód używany?  

Jeszcze kilka lat temu kredyt na używany samochód miało w ofercie wiele banków, ale obecnie znajdziemy go tylko w kilku. Mimo tego nadal mamy wybór i spośród dostępnych ofert możemy znaleźć tę, która będzie dla nas najbardziej odpowiednia. Sprawdźmy, w jakich wybranych bankach jej szukać. 

Kredyt na samochód używany w Santander Bank 

Oferta Santander Bank wyróżnia się otwartością na dochody z zagranicy. Umożliwia także łączenie dochodów wielu osób, w tym niespokrewnionych, które później nie muszą zostać współwłaścicielami auta. W dniu spłaty ostatniej raty pojazd nie może być starszy niż 16 lat. Szczegóły dotyczące wysokości kredytu i jego spłaty otrzymamy po kontakcie z doradcą kredytowym. 

Inbank – kredyt na używane auto 

W Inbanku pożyczymy do 50 000 zł, które możemy przeznaczyć na zakup samochodu lub motocykla. Nadwyżkę możemy przeznaczyć na dowolny cel, np. zakup opon czy ubezpieczenie pojazdu. Inbank nie wymaga ustanowienia zabezpieczenia, a spłatę kredytu możemy rozłożyć nawet na 72 raty. 

Kredyt na używany samochód w BNP Paribas 

BNP Paribas oferuje nam kredyt w wysokości nawet do 500 000 zł, który możemy przeznaczyć na zakup auta. W przypadku samochodów używanych ich wiek nie może być wyższy niż 20 lat, licząc na dzień zakończenia spłaty zobowiązania. Płatność możemy rozłożyć maksymalnie na 10 lat. 

Czy są alternatywy dla kredytu na zakup samochodu używanego?  

Jeśli nie stać nas na kupno samochodu za gotówkę, warto rozważyć kilka alternatywnych sposobów sfinansowania tego zakupu. Najpopularniejsze z nich to: 

 • leasing – to często wybierana forma, która może nam się kojarzyć z wynajmem długoterminowym lub zakupem na raty. Po podpisaniu umowy z leasingodawcą, spłacamy czynsz leasingowy, a jednocześnie możemy korzystać z samochodu. Wraz z zapłatą ostatniej raty możemy wykupić pojazd. Leasing jest dostępny zarówno dla przedsiębiorców, jak i dla osób fizycznych (leasing konsumencki); 
 • kredyt gotówkowy – zamiast kredytu celowego, możemy wybrać taki, który możemy przeznaczyć na dowolny cel. Jego niewątpliwe zalety to mniejsza liczba formalności oraz brak konieczności przedstawiania zabezpieczenia.