Kredyt dla lekarza

6 kwietnia 2023

Zawód lekarza cieszy się prestiżem i dużym zaufaniem społecznym. Jak się okazuje, również banki traktują medyków w sposób szczególny, udzielając im finansowania na preferencyjnych warunkach. Stabilne zatrudnienie, wysokie zarobki i duża wiarygodność kreują bowiem wizerunek idealnego kredytobiorcy w oczach każdej instytucji bankowej.  

Zdolność kredytowa lekarza jest najczęściej bardzo wysoko oceniana, dlatego banki chętnie udzielają finansowania właśnie tej grupie zawodowej. Lekarze traktowani są jako rzetelni kredytobiorcy, którzy terminowo regulują zaciągnięte zobowiązania. Nic więc dziwnego, że mogą liczyć na szybkie udzielenie kredytu i znacznie mniej formalności.  

Czym jest kredyt dla lekarza? 

Kredyt dla lekarzy jest specjalnym produktem bankowym skierowanym nie tylko do medyków, ale także pozostałych przedstawicieli tak zwanych wolnych zawodów. Należą do nich między innymi lekarze rodzinni oraz lekarze specjaliści, zarówno Ci zatrudnieni wyłącznie w państwowej służbie zdrowia, jak i ci, którzy prowadza prywatną praktykę lub pracują w prywatnych ośrodkach i szpitalach. Aby otrzymać kredyt dla lekarza, niezbędne jest okazanie dokumentu potwierdzającego prawo do wykonywania zawodu.  

Lekarze dbający o stały rozwój i podążający za najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie medycyny często zakupują nowoczesny sprzęt medyczny, remontują gabinety czy też rozbudowują prywatne placówki. W takich sytuacjach kredyt dla lekarza udzielany na dogodnych warunkach i staje się dla nich wygodnym rozwiązaniem umożliwiającym szybką realizację inwestycji.  

Czy lekarze mogą liczyć na korzystniejsze warunki kredytowania? 

Wysokie i regularne dochody, stabilne zatrudnienie, odpowiedzialność i wiarygodność, a także nieskazitelna historia kredytowa sprawiają, że lekarze zdecydowanie należą do grona szczególnie cenionych klientów bankowych. Mogą oni liczyć na bardzo korzystne warunki kredytowania, do których należą między innymi:  

 • wysoka kwota finansowania, 
 • ograniczone formalności,  
 • niższe koszty kredytu,  
 • mniejsze wymagania dotyczące zabezpieczeń spłaty zadłużenia, 
 • dodatkowe bonusy przeznaczone dla klientów VIP.  

Na jaką kwotę oferowane są kredyty dla lekarzy? 

Wszystko zależy od indywidualnej oferty banku, jednak lekarz starający się o kredyt w większości przypadków otrzyma kwotę, na której mu zależy. Musi rzecz jasna posiadać odpowiednią zdolność kredytową, ale – o ile nie jest młodym stażystą – z pewnością nie będzie miał z tym problemu.  Wśród najczęściej spotykanych ofert kredytów dla lekarzy kwota finansowania sięga maksymalnie 200 000 zł.  Jeśli jednak lekarz potrzebuje znacznie wyższej kwoty, może z powodzeniem o nią wnioskować. Godny zaufania, dobrze sytuowany ekonomicznie klient rzadko spotyka się z odmowną decyzja o przyznaniu finansowania.  

Jakie dokumenty są wymagane przy kredycie dla lekarza? 

Choć lekarze wnioskujący o kredyt mogą liczyć na uproszczoną procedurę wnioskowania oraz nieco ograniczone formalności, będą musieli dostarczyć do banku standardowy wykaz niezbędnych dokumentów. Najczęściej należą do nich: 

 • aktualny dowód osobisty, 
 • dokument potwierdzający prawo do wykonywania zawodu – dyplom 
 • oświadczenie o dochodach lub, jeśli to konieczne, wyciąg z konta bankowego 
 • w przypadku własnej działalności gospodarczej – dokumenty potwierdzające rejestrację firmy i zaświadczenie o niezaleganiu wobec ZUS oraz Urzędu Skarbowego. 

Które banki oferują kredyt dla lekarza? 

Kredyt dla lekarzy oferowany jest pod nazwą kredytu dla wolnych zawodów. Wśród banków udzielających tego typu finansowania znajdują się:  

 • mBank – oferta „Ja profesjonalista” umożliwia uzyskanie kredytu w wysokości 500 000 zł, ponadto pozwala na skorzystanie między innymi z bezpłatnej usługi maklerskiej oraz wsparcia indywidualnego eksperta mBanku.  Propozycja skierowana jest nie tylko do lekarzy, ale również prawników, architektów, tłumaczy, radców prawnych i innych przedstawicieli wolnych zawodów.  
 • Plus Bank – oferujący „Kredyt dla Profesjonalistów” na maksymalnie 300 000 zł na zakup środków trwałych. Okres kredytowania sięga 60 miesięcy.  Z propozycji mogą skorzystać lekarze oraz wszystkie osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą jako profesjonaliści zakwalifikowani do grupy wolnych zawodów – mowa o prawnikach, aptekarzach, księgowych, fizjoterapeutach czy weterynarzach. Bank zapewnia między innymi uproszczoną procedurę, stałe oprocentowanie oraz stałą opiekę indywidualnego doradcy. 
 • Nest Bank – propozycja „Biznest Limit” w koncie umożliwia uzyskanie nawet 650 000 zł na dowolny cel związany z prowadzoną działalnością zawodową. Warto dodać, że zaświadczenia z ZUS-u oraz urzędu skarbowego wymagane są dopiero na etapie uruchomienia kredytu. Prowizja za udzielenie limitu rozpoczyna się już od 2,49%. 

Należy jednak pamiętać, że lekarz starający się o jakikolwiek kredyt ze względu na wysoką zdolność kredytową oraz wiarygodność, będzie mógł liczyć na preferencyjne warunki finansowania niemal w każdym banku. Kredyt dla przedstawicieli wolnych zawodów wcale nie musi okazać się najkorzystniejszy. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze oferty zawsze warto porozmawiać z doradcą finansowym i porównać kilka propozycji.  

Jak złożyć wniosek o kredyt dla lekarza? 

Pierwszym krokiem rozpoczynającym procedurę procesu udzielenia kredytu jest wypełnienie wniosku oraz skompletowanie wszystkich niezbędnych dokumentów wymaganych przez wybrany bank. Wniosek można złożyć tradycyjnie – w placówce banku w obecności doradcy, telefonicznie – podczas rozmowy z konsultantem lub online, wówczas przygotowaną umowę do podpisania najczęściej przywiezie kurier.  Po rozpatrzeniu wniosku oraz wnikliwej analizie zdolności kredytowej bank wyda decyzję o przyznaniu finansowania. Jeśli będzie ona pozytywna, wkrótce pieniądze znajdą się na koncie kredytobiorcy.